Plotusie

Plotki o celebrytach, ciekawostki ze świata

Nazywanie siebie INFLUENCEREM to obciach! Sprawdź dlaczego

Jak nazwać osobę, która pokazuje swoje hobby lub po prostu życie w internecie? Pomysłów do tej pory było wiele. Szafiarka, blogerka, bloger, youtuber.

Każdy, kto skończył podstawówkę, wie, że niektóre rzeczowniki są nacechowane dodatnio lub ujemnie. O ile na początku nazwa “szafiarka” miała być idealnym określeniem dla blogerki modowej i same szafiarki chętnie tak o sobie mówiły, teraz żadna w ten sposób się nie nazwie, ponieważ słowo to kojarzy się obecnie prześmiewczo.

Natomiast słowa youtuber i bloger wydają się mieć w dalszym ciągu wydźwięk neutralny.

Nadal brakowało dobrego określenia dla osób działajacych w internecie, więc przyjęło się nowe – influencer.

Przeanalizujmy znaczenie tego słowa. “Influence” z języka angielskiego oznacza mieć wpływ, oddziaływać, podczas gdy “influencer” to osoba, która ma silny wpływ na swoich odbiorców. Czyli… jest to synonim słowa “autorytet” , który według Słownika Języka Polskiego oznacza “człowiek mający poważanie (…) mający wpływ na postawy i myślenie innych ludzi.

Czy znacie jakiś autorytet, który mówiłby o sobie “autorytet”. Byłoby to zbyt zuchwałe i nieeleganckie. Czy podpisałbyś swój profil na Instagramie “najlepszy prawnik”, “najlepsza matka” , “autorytet” w dziedzinie takiej i takiej, “mistrz gotowania” (o ile takiego tytułu faktycznie nie otrzymałeś) , “najpiękniejsza modelka na świecie”? Co innego, jeśli ktoś tak napisze o innej osobie.

W takim razie, czy jeśli ktoś napisze o Tobie influencer, to powód do wstydu? Wręcz przeciwnie. Jeśli ktoś nazywa Cię autorytetem w jakiejkolwiek dziedzinie, możesz być dumny. Jednak mówiąc jestem influencerem, oznacza, że nigdy się nie zastanawiałeś nad znaczeniem tego słowa, albo brakuje Ci skromności.

Czy słowo influencer powinno zniknąć z użytku?

Nie. Można je porównać do słowa “gwiazda”, którym nazywa się sławną osobę, ale jeśli powiesz sam o sobie “gwiazda”, to znaczy, że powinieneś zejść na ziemię.

W krajach anglojęzycznych, gdzie jest większa świadomość znaczenia słowa influencer, osoby ze świata internetu zaczynają nazywać się coraz częściej content creator, czyli twórca treści. To słowo jest jednak mało zgrabne i na pewno wkrótce powstanie jakieś nowe określające ludzi ze świata internetu.

2 thoughts on “Nazywanie siebie INFLUENCEREM to obciach! Sprawdź dlaczego

Dodaj komentarz